V minulosti hlodavci přispěli k rozšíření několika smrtelných epidemií. I v současné době se však můžeme od divokých potkanů, krys nebo myší nakazit nebezpečnou infekční chorobou. Mnoho lidí toto riziko stále podceňuje, a tak jsem se rozhodl věnovat nemocem, které hlodavci přenášejí, samostatný článek.
Hlodavci škodí vašemu zdraví
Potkani, krysy nebo myši znečišťují své okolí trusem, výkaly i zápachem. Navíc přenášejí celou řadu vážných onemocnění, která jsou pro člověka nebezpečná. Nejčastěji se jedná o:
- Weilovu žloutenku,
- leptospirózu,
- salmonelózu,
- myší tyfus,
- tuberkulózu,
- krysí skvrnivku
- a tularemii.
Situace je vážná, nikoli zoufalá
Průběh výše uvedených onemocnění je nepříjemný a výjimečné případy mohou skončit dokonce i smrtí. Hlodavců navíc dlouhodobě neubývá, a proto je nezbytné s rizikem nákazy počítat.
Zejména v obytných prostorách nebo potravinářských provozech nelze přítomnost potkanů, krys ani myší tolerovat. Hlodavci navíc způsobují hospodářské škody, které jsou nepříjemné pro firmy i každého z nás.
Kdy může dojít k přenosu infekce?
- Při pokousání člověka hlodavci nebo kontaminací jídla jejich výkaly
- Když se trus (moč) hlodavců dostane do kontaktu s lidskou pokožkou
- Při odklízení mrtvých hlodavců a úklidu v napadených prostorách
Závažná onemocnění navíc přenášejí také blechy, klíšťata a roztoči parazitující na hlodavcích.
Jak se bránit proti nákaze?
Na ochranu před vznikem a šířením infekčních nemocí se provádí ochranné deratizace, které fungují jako prevence. Jejich úspěšnost je velmi vysoká, zejména pokud firma zodpovědná za deratizaci postupuje stejně pečlivě jako já.
V současnosti se používají metody šetrné k životnímu prostředí a bezpečné pro lidi i zvířata. Navíc jsou požerové nástrahy ve formě granulí a válečků poměrně spolehlivé.
Rekapitulace na závěr
- Hubení hlodavců je velmi důležité, protože mohou na člověka přenést závažná onemocnění
- Doporučená preventivní opatření najdete v mém článku Je podzim a stěhování hlodavců začíná
- Nezapomeňte zabránit kontaminaci jídla a vyvarujte se kontaktu s těmito škůdci nebo jejich výkaly
Pokud máte problémy s hlodavci a bojíte se nákazy, můžete si přečíst článek o jejich hubení nebo rovnou zavolat odborníkům na deratizace Praha.
Aderaman šéfuje deratizacím ve společnosti Adera už pěkných pár let. Volný čas věnuje sepisování odborných článků a péči o spokojenost klientů z Prahy i středních Čech. Kontaktovat jej můžete na telefonu 608 823 309 či e-mailu adera@adera.cz.